تبلیغات آژانس حوزه گردشگری و آژانس‌های مسافرتی با ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی موفق، می‌توانند مشتریان جدید بسیاری از طریق تبلیغات گوگل بدست آورند.

آیا سرمایه‌گذاری در گوگل ادز انتخاب خوبی برای صنعت گردشگری هست؟

در تجربه کاری من با آژانس‌های مسافرتی، بیشتر کسب‌وکارها در ۵ سال اخیر فعالیت آنلاین خود را در فضای مجازی شروع کرده اند و در حال جذب گردشگران از طریق ابزارهای تحت وب هستند. افرادی که قصد مسافرت دارند، در موتورهای جستجو (به ویژه گوگل) آژانس‌ها و تورهای مسافرتی را جستجو می‌کنند و از میان نتایج جستجو، بهترین گزینه را انتخاب می‌کنند. اینترنت محلی است که کاربران می‌توانند هر کسب‌وکاری را ارزیابی کنند.

مسافرت و صنعت گردشگری که تقاضای بالا و بهره‌وری بالایی دارد، یکی از پررقابت‌ترین صنایع در Google Ads (پلتفرم تبلیغاتی گوگل) است. به همین علت، گوگل ادز یک نقطه پرتاب برای هر آژانس مسافرتی است، زیرا دیدن شدن یک اصل مهم بوده و می‌تواند باعث موفقیت شود. اگر شما یک آژانس مسافرتی دارید، برای کسب مشتریان در رقابت با دیگر رقبا، به گوگل ادز نیاز دارید.

اگر یک کمپین گوگل ادز دارید و هنوز قادر به بهره‌وری از آن نبوده‌اید، ممکن است به این دلیل باشد که تبلیغات شما و یا صفحه لندینگ شما بهینه نشده‌اند.

اگر هنوز کمپین گوگل ادز برای خدمات خود نساخته‌اید، حتماً در حال از دست دادن تعداد زیادی از مشتریان بالقوه خود هستید. همچنین بدانید که استفاده درست از این ابزار ضروری است، در غیر این‌صورت تنها باعث ایجاد هزینه برای شما می‌شود.

بنابراین بدون هیچ توضیح اضافه، به سراغ نکات اساسی و همچنین بهترین آموزش‌های صنعت گردشگری در گوگل ادز می‌رویم.

کلیدواژه‌های مناسب تبلیغات کلیکی برای آژانس‌های مسافرتی

انتخاب کلید‌واژه‌های مناسب برای کمپین گوگل ادز می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. آیا با سؤالات گیج کننده مانند این همراه است، آیا باید به دنبال کلید‌واژه‌های طولانی برای بیشتر دیده‌شدن باشید و یا کلید‌واژه‌های اصلی با حس رقابت بالا؟ نکته کلیدی در اینجا، داشتن تعادلی بین این دو مورد است. شما باید کلید‌واژه‌های بلند و کوتاه را هدف قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا بیشترین نتیجه را از کمپین خود بگیرید. ۴ نکته اصلی برای آژانس‌های مسافرتی وجود دارد که باید به آن توجه کنند:

 • اول، توصیه می‌شودکه کلید‌واژه‌هایی استفاده کنید که بیشترین ارتباط را با پیشنهادات کسب‌وکار شما دارد. برای مثال، فرض کنید که تخصص شما تورهای ترکیه و یا گرجستان است.

 • برای مورد شما، به عنوان مثال، مجموعه کلیدواژه‌هایی که باید استفاده کنید اینها هستند:

  • سفر به استانبول

  • تور استانبول

  • تور گرجستان

  • تور نوروزی گرجستان

  • تور نوروزی آنتالیا

  • تور لحظه آخری استانبول

  • تور ترکیه برای تعطیلات

  • آژانس مسافرتی گرجستان

  • تور زمینی وان

نکته: از کلید‌واژه‌های تک-کلمه‌ای که زیاد جستجو می‌شوند، پرهیز کنید، زیرا در مورد انواع خدماتی که شما ارائه می‌دهید، اطلاعاتی نمی‌دهند.

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

برای مثال، اگر شما بجای «تور ترکیه» از کلیدواژه «ترکیه» استفاده کنید، تبلیغات گوگل شما ممکن است برای واژه‌های جستجو مانند «واحد پول ترکیه»، «زبان ترکیه»، «شهرهای ترکیه» و … آورده شود که به چیزی که شما برای آن تبلیغ کرده‌اید، حتی نزدیک هم نیست. بنابراین انتخاب دقیق کلیدواژه‌ها بسیار مهم است.

 • اگرچه ممکن است با حجم جستجوی بالا برای کلیدواژه‌های رایج تحریک شوید، اما قدرت کلیدواژه‌های طولانی را دست‌کم نگیرید. برخلاف این واقعیت که آنها حجم جستجوی پایینی دارند و هنگام ایجاد یک کمپین خسته‌کننده‌تر هستند، اما نرخ تبدیل بالاتر را با هزینه پایین‌تر نسبت به کلیدواژه‌های رایج به شما می‌دهند. آنها مانند میوه‌هایی هستند که در قسمت پایین درخت آویزان هستند که به سادگی و با هزینه کم به‌دست می‌آیند و کمترین رقابت را دارند. برای مثال، اگر شما یک تور مسافرتی به مقصد استانبول دارید، عبارت‌های طولانی (کلمات کلیدی دم دراز) که برای خدمات خود می‌توانید استفاده کنید شامل این موارد می‌شود:

  • قیمت تور استانبول نوروز 98

  • تور استانبول زمینی بهار 98

  • تور استانبول هتل 5 ستاره

  • تور ارزان استانبول اردیبهشت 98

  • تور لحظه آخری استانبول با پرواز ماهان

  • تور ارزان استانبول از کرج

 • عبارت‌های بالا، مثال‌هایی از کلیدواژه‌های طولانی هستند. همانطور که اشاره کردم، کار کردن با کلیدواژه‌های طولانی می‌تواند خسته‌کننده باشد؛ زیرا زمان بیشتری را برای جستجو و جمع‌آوری داده برای کمپین شما می‌گیرد.

 • نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، نوع انطباق کلمات کلیدی موردنظر است. (match types)

 • آمارها نشان می‌دهند که انطباق دقیق (Exact Match) بیشترین نرخ تبدیل را با کمترین هزینه به دست می‌آورد، اما کمترین پوشش را دارد. به‌طور مشابه، هر نوع انطباق نکات مثبت و منفی خود را دارد. استفاده از همه‌ی انواع آن هنگام ساختن کمپین شما، یک انتخاب عاقلانه است.

در ابزار ترکیب کلمات کلیدی که در بالا به لینک دادیم، امکان تعیین نوع انطباق کلمات کلیدی نیز وجود دارد. برای ایجاد ساختار مناسب برای کمپین‌های خود می‌توانید از 3 ادگروپ متفاوت برای هر یک از انواع انطباق‌های کلمات کلیدی خود استفاده کنید.

تبلیغات آژانس مزایای استفاده از انطباق Broad Match Modified نسبت به انطباق گسترده

تطابق اصلاح‌کننده گسترده (یا همان BMM) یک نوع از تطابق گسترده است. تطابق گسترده تبلیغ‌ها را برای همه جستجوها درباره کلیدواژه، ایده کلیدواژه، مترادف، شکل‌های گرامری و همچنین کلمات مرتبط فعال می‌کند. BMM به شما کنترل بیشتری روی عباراتی که تبلیغات شما برای جستجوی آنها نمایش داده می‌شود، می‌دهد. این گزینه مترادف‌ها را حذف می‌کند اما به انواع مختلف اجازه حضور می‌دهد. برای مثال، اگر شما برای کلیدواژه «تور استانبول» از نوع تطابق گسترده استفاده می‌کنید، ممکن است تبلیغ شما برای یک عبارت جستجو مانند «استانبول» را نیز نماش داده شود، که ممکن است برای شما مرتبط باشد یا نباشد. اما BMM اطمینان حاصل می‌کند که هر دو کلمه «تور» و «استانبول» در جستجو حاضر باشند. (این انطباق به این صورت در لیست کلمات کلیدی وارد می‌شود: +تور +استانبول)

بهترین کلمات منفی برای آژانس‌های مسافرتی

اهمیت کلیدواژه‌های منفی را نمی‌توان از یاد برد، مخصوصاً زمانی‌که هر کلیک هزینه بالایی دارد. با وجود اینکه اضافه کردن کلیدواژه منفی یک فرایند مداوم است اما برای شروع، نکاتی در پایین آمده است که باید به آنها توجه شود.

 • محل‌هایی را مشخص کنید که شما پیشنهاد تور ندارید. برای مثال، اگر شما سفرهایی به ازمیر، ترابزون و آلانیا ندارید، بهتر است که آنها را در لیست کلیدواژه‌های منفی خود قرار دهید.

 • همه کلیدواژه‌هایی که مشتری برای شما نمی‌آورند و یا هزینه آنها بالا بوده و به‌صرفه نیستند را مشخص کنید. شما باید حواستان به چنین کلیدواژه‌هایی باشد.

لندینگ پیج مناسب برای تبلیغات گوگل شرکت های مسافرتی

لندینگ پیج خوب بایستی شامل قسمت‌های زیادی مانند نشان اعتماد، عناوین و CPA های جذاب، ویدئوهای توضیحی، دیدگاه مشتریان و … استفاده کند. چنین صفحات فرودی بازدیدکنندگان را به خود جذب می‌کنند تا اقدام ارزشمندی انجام دهند. به دلیل اینکه در تبلیغات گوگل هر کلیک برای شما هزینه خواهد داشت، هنگام طراحی یک صفحه لندینگ برای کسب‌وکارتان، هیچ فضایی برای اشتباه باقی نمی‌ماند.

در ادامه چند کاری که باید انجام بدهید و یا ندهید آورده شده است:

آنچه در لندینگ پیج تور مسافرتی باید داشته باشید:

 • از عناوینی با کلماتی مقتدرانه استفاده کنید مانند «بهترین برنامه تفریحی برای تعطیلات» و یا «ارزان‌ترین تور به ترکیه» و یا «تور خانوادگی خاطره انگیز» و یا «بهترین پکیج ماه عسل با کمترین قیمت»، تا بتوانید اعتماد مشتریان بالقوه را جلب کنید.

 • عنوانی داشته باشید که روی جزئیات تور مانند قیمت، مدت زمان، شهرهای مقصد و غیره تمرکز کند تا مشتریان بیشتری داشته باشید.

 • برای آژانس‌های مسافرتی، شماره تماس را در بالای صفحه قرار دهید، این کار به کاربر کمک می‌کند تا برای دریافت هرگونه جزئیات و یا مطمئن شدن درباره خدمات، با شما تماس بگیرد.

 • استفاده از کلماتی مانند «مشاوره رایگان» و یا «درخواست تخمین هزینه سفر برای خانواده/گروه» بازدیدکنندگان را جذب می‌کند.

 • تعداد گزینه‌های بسیار کمی برای پر کردن در فرم داشته باشید (بیشتر از ۵ تا نباشد). این کار باعث می‌شود مشتری دچار زحمت نشود.

 • دکمه CPA را در پایین فرم قرار دهید. متن دکمه باید هماهنگ با عنوان فرم باشد. (برای مثال، تصویر زیر را ببینید)

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

 • در محتوای لندینگ اطلاعات جذاب و ارزشمندی را لیست کنید. این لیست‌ها می‌تواند شامل لیست دستاوردها، مدارک و گواهینامه های آژانس مسافرتی شما باشد. همچنین می‌توانید لیستی از تغییرات بزرگی که از ابتدای تاسیس آژانس مسافرتی داشته‌اید را نمایش دهید و یا تعداد مسافرانی که در سال‌های مختلف با شما همراه بوده‌اند.

 • یک ویدئوی پرمحتوا قرار دهید که در آن نمایی از جایی که سفر می‌کنید، خدمات و غذا و سایر امکاناتی باشد که به مسافران ارایه می‌دهید.

آنچه در لندینگ پیج تور مسافرتی نباید داشته باشید:

 • از لوگوهایی که دارای یک لینک قابل کلیک هستند و به‌راحتی به صفحه اصلی برمی‌گردند، استفاده نکنید.

 • در فرم‌ها از لیبل‌های محوشونده برای قسمت نام فیلد استفاده نکنید. (برای مثال، به عکس زیر نگاه کنید). بجای آن قسمت‌ها را مانند عکس بالا نام‌گذاری کنید.

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

 • لندینگ پیج ها را با متن های طولانی پر نکنید. احتمال آن پایین است که مشتریان بالقوه شما کل مطلب را بخوانند. بجای آن چند نکته مهم را اضافه کنید.

 • از چندین لینک خارجی و یا CTA در یک صفحه استفاده نکنید زیرا حواس مشتریان را پرت می‌کند.

تبلیغات آژانس ساختاربندی گوگل ادز برای آژانس مسافرتی

متن تبلیغ بسیار مهم است چون اولین نقطه تماس است و جایی است که محتوای تبلیغ شما مشتری را ترغیب می‌کند تا بجای تبلیغ رقیب‌تان، روی تبلیغ شما کلیک کند. در قسمت پایین چندین نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید بیان شده است:

 • تبلیغ متنی شما دارای 4 قسمت است. اول عنوان ۱ (حداکثر ۳۰ کاراکتر). اطمینان حاصل کنید که عنوان شما با توجه به چشم‌انداز جستجو طراحی شده است. به‌طور ایده‌آل، عنوان تبلیغ باید دقیقاً شامل چیزی باشد که مشتریان به دنبال آن بوده‌اند. برای مثال، سفر به استانبول، تور لحظه آخری و ارزان آنکارا، سفر به چندین شهر ترکیه، سفر به کل ترکیه با 3 میلیون تومان و یا 11 روز تور ترکیه همراه با خانواده.

 • بخش بعدی تبلیغ، عنوان ۲ است (حداکثر ۳۰ کاراکتر). این عنوان با یک (-) از عنوان ۱ جدا می‌شود. بهترین روش برای استفاده از این بخش، تشویق کردن افراد به کلیک روی تبلیغ است. یک فراخوانی برای اقدام (Call per Action) واضح باید در اینجا قرار داده شود. برای مثال، تور شاد ترکیه را تجربه کنید، متخصص برنامه سفر به ترکیه، راهنمای تور را خودتان انتخاب کنید و …

 • بعد از دو عنوان، URL نمایشی وجود دارد که شما یک گزینه برای شخصی‌سازی آن با ۲ قسمت دارید – مسیر ۱ و مسیر ۲ (هر کدام حداکثر ۱۵ کاراکتر). مطمئن شوید که این URL به نوع خدمات سفری که مشتریان به دنبال آن هستند، مربوط است. برای مثال، TravelWebUrl com/Travel/family_istanbul www.TravelWebUrl com/istanbul/Honeymoon_Package و غیره. توجه کنید که URL نمایشی لازم نیست که حتماً موجود باشد و تنها هدف زیبایی‌شناختی دارد و ارتباط آگهی‌تان با عبارت جستجو را افزایش می‌دهد.

 • بخش مهم دیگر توضیحات است (حداکثر 90 کاراکتر). این قسمت به شما فضای کافی برای نمایش پیام تبلیغتان را می‌دهد. در اینجا ارزش پیشنهادی و تخصص خود را که شما را از دیگر رقبا در بازار متمایز می‌کند، تعریف کنید. برای مثال، ما مهمانان را به قلب هر مقصد می‌بریم، اکنون سفر خود را رزرو کنید، با سفرهای نوروزی ما به‌راحتی سفر کنید، ترکیه را با ما تجربه کنید، سفر به چندین شهر ترکیه را رزرو کنید، ۱۰۰٪ انعطاف‌پذیر، سفر خود را به‌صورت آنلاین شخصی‌سازی کنید، تعطیلات ۷ روز و ۶ شب با هواپیما، هتل، گردش، غذا. الان رزرو کنید!

 • در انتها، URL نهایی اولین صفحه‌ای است که مشتری پس از کلیک روی تبلیغ با آن مواجه می‌شود. بجای استفاده از صفحه نخست به‌عنوان URL نهایی، مطمئن شوید که همان صفحه ای را به مشتری نمایش می‌دهید، که به دنبال اطلاعات مرتبط با آن صفحه بود. برای مثال، اگر مشتری شما به‌دنبال پکیج ماه عسل به ترکیه هست، URL نهایی شما باید به‌صورت مستقیم به صفحه‌ای با پکیج‌های ماه عسل به ترکیه وارد شود که بهتر است یک لیست قیمت و تعداد روزها را در بر داشته باشد.

 • یک تبلیغ مؤثر نمونه:

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

یک آژانس مسافرتی باید از چه افزونه های تبلیغی استفاده کند؟

افزونه‌های گوگل ادز (Google Ads Extensions) به تبلیغات شما زندگی می‌بخشند و آنها را تخصصی‌تر و قابل‌اعتمادتر نشان می‌دهند. زمانی‌که به‌درستی از آنها استفاده شود، می‌توانند شما را به‌راحتی قابل دستیابی کرده و بنابراین باعث دیده شدن بهتر برای مشتریان بالقوه شما گردند. افزونه‌های تبلیغات برای صنایع مختلف، متفاوت عمل می‌کنند. برای تبلیغات آژانس مسافرتی برخی از آنها نتایجی بهتری نسبت به صنایع دیگر دارد.

برای کسب‌وکارهای مربوط به مسافرت، بهترین افزونه‌ها عبارتند از:

افزونه Sitelink

این افزونه، کسب‌وکارهای مسافرتی را قادر می‌سازد تا لینک‌های اضافی مربوط به ویژگی‌ها و تورهای مرتبط را به تبلیغ‌شان اضافه کنند. (در مواردی که هدف آنها کلیدواژه‌های عمومی است.)

 • کار برای مشتریان از این جهت راحت می‌شود که جواب سوال خود را می‌بینند و به احتمال زیاد روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند.

 • افزوده شدن لینک‌های بیشتر به تبلیغ، باعث می‌شود تا مشتری به مرتبط‌ترین صفحه هدایت شود و او را به برداشتن یک قدم دیگر تشویق می‌کند.

برای مثال:

افزونه Callout

افزونه Callout به آژانس‌های مسافرتی ۲۵ کاراکتر اضافی برای اضافه کردن توضیحات به تبلیغ ارائه می‌دهد. توصیه می‌شود که از این فضا برای تشویق مشتریان بالقوه برای اقدام کردن استفاده کنید.

 • برخی مثال‌ها برای خدمات مسافرتی عبارتند از: برترین آژانس مسافرتی تهران، بهترین تور تفلیس، خدمات ۲۴/۷، لیدرهای با تجربه، سفر خود را شخصی‌سازی کنید و …

برای مثال:

تبلیغات آژانس های مسافرتی در گوگل

افزونه Call

این افزونه به کسب‌وکارهای مسافرتی اجازه می‌دهد تا یک شماره تماس به تبلیغ خود اضافه کنند. این گزینه برای موبایل‌ها بهتر جواب می‌دهد زیرا گوگل یک دکمه تماس قابل کلیک به تبلیغ اضافه می‌کند. این گزینه به مشتریان اجازه می‌دهد تا در همان لحظه با شما تماس بگیرند. برای کسب‌وکارهای مسافرتی این گزینه بسیار مفید است، زیرا مشتریان معمولاً مشکلات شخصی و یا درخواست تأیید تاریخ و یا نیازهای به‌خصوص دارند که آنها را تشویق به تماس می‌کند.

افزونه Structured snippet

این افزونه به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های مخصوص و مختصر محصول یا خدمات خود را تشریح کنند. این گزینه به مشتریان دسترسی مستقیمی به اطلاعات درباره پکیج‌های تور موجود می‌دهد. برای آژانس‌های مسافرتی، این افزونه می‌تواند مکان‌ها و رویدادهایی که در سفر شامل می‌شوند و یا لیست موارد لوکس و دیگر امکانات را نشان دهند.

پیگیری نرخ تبدیل برای خدمات مسافرتی

اکنون که کمپین تبلیغاتی خود را در گوگل منتشر کرده‌اید، پیگیری نرخ تبدیل بسیار مهم می‌شود و آخرین چیزی است که باید تنظیم شود؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را تحلیل کرده و سپس آن را بهینه کنید. با توجه به نوع کسب‌وکار، انواع متفاوتی از پیگیری تبدیل وجود دارد.

برای آژانس‌های مسافرتی معمولاً محاسبه نرخ تبدیل بسیار مفید است و کمک می‌کند تا کلیدواژه‌هایی که باعث جذب مشتری شده‌اند را پیگیری کنید. این کار می‌تواند در ادامه برای بهینه سازی کمپین کمک کند. تنظیم این گزینه به تلاش فنی نیاز دارد (شما به کسی نیاز دارید که صفحه لید شما را مدیریت می‌کند) در نظر داشته باشید که فواید حاصل از این کار، به زحمتش می‌ارزد.

جمع‌بندی

این مقاله راهنمای کوتاهی برای چگونگی شروع کار با کمپین جستجوی گوگل ادز برای آژانس‌های مسافرتی بود. در چند سال اخیر، آژانس‌های مسافرتی یکی از صنایعی شده‌اند که از گوگل ادز استفاده زیادی برده‌اند و در صورت استفاده صحیح از تبلیغات گوگل، می‌تواند یکی از پرسودترین پلتفرم‌ها برای آژانس های مسافرتی باشد. اگر هنوز از گوگل ادز برای کسب‌وکار خود استفاده نکرده‌اید، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم تا همین امروز این قدم بزرگ را بردارید.

اگر هنوز راجع به چگونگی شروع کمپین و یا ارتقای کمپین گوگل ادز خود مطمئن نیستید، می‌توانید با شماره ویژه 88961702 (با کد تهران 021) تماس بگیرید تا کارشناسان وطن ادز در زمینه تبلیغات گوگل اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 3 =

Call Now Button